A 2022. január 12-i tesztforduló témái és a javasolt források
A harmadik fordulóban is számíthattok az korábbi fordulóban megismert témákkal, azaz:
- értékpapírok (részvények, kötvények, ETF-ek, CFD-k, ezek jellemzői)
- elemzési módszerek (fundamentális és technikai elemzés), különös tekintettel a fundamentális mutatókra és azok gyakorlati alkalmazására
- fontos, hogy a forduló folyamán aktívan kell keresnetek adatokat, a BÉT-en szereplő vállalatokról, így a magyar értéktőzsde illetve az ott jegyzett cégek honlapjának ismerete kulcsfontosságú
A korábban javasolt irodalmakon túl a következőket javasoljuk:
A hazai kötvények, kötvénypiac (a kötvények árfolyama, hozama, az ezekre ható tényezők):
- https://penzugyifitnesz.hu/kamat-es-hozam-mi-a-kulonbseg/
- http://www.allampapir.hu/
A hazai tőkepiac intézményei (BÉT, KELER) és a hazai tőkepiaccal, a BÉT-en szereplő részvénytársaságok kapcsolatos hírek és információk
- https://www.bet.hu/Befektetok/Termekcsoportok
- Az egyes, a BÉT Prémium kategóriájában vállalatok (pl. MOL, OTP? stb.) honlapjai, jelentései
Mivel a tesztsor 20 kérdést tartalmaz majd, hasznos megoldás lehet egyfajta munkamegosztás. Azok a csapatok tudnak igazán sikeresek lenni, ahol mindenkinek megvan a maga szerepköre.
A második tesztforduló (2021. december 1. 15:00-19:00).
2. tesztforduló témái és javasolt tananyagok
Már az első tesztsor is tartalmazott néhány tőkepiaci aktualitással kapcsolatos feladatot, a másodikban ugyanerre számíthattok, de a tőkepiaccal (pl. tőzsdével) kapcsolatos kérdések aránya nagyobb lesz.
Külön felhívjuk a figyelmet az értékpapírokkal és a tőzsdével kapcsolatos általános ismeretekre, az egyes elemzési módszerek alapvető jellemzőire, valamint az Erste Trader felületre.
Javasolt tananyagok (megfigyelhettétek, hogy az első fordulóban is erősen kötődtek ezekhez a kérdések, így érdemes tanulmányozni ezeket!):
- A „Trader oktatóanyagok” és „Szakmai videók” moduljaiban található cikkek és videók, azaz elemzési módszerek és a Trader felületen is elérhető értékpapírok típusok – részvények, ETF-ek, CFD-k jellemzői)
- A Pénziránytű Alapítvány “Iránytű a pénzügyekhez” c. könyvének alábbi fejezetei: I. rész – Mindennapi pénzügyeink 1-18., 25-34. fejezet, II: rész – Piacgazdaságban élünk 44-46. fejezet
- KebaKisokos posztok, amelyek elérhetőek a Facebook és Instagram oldalainkon.
- Ezen kívül kötvényekkel kapcsolatos alapismeretek:
https://www.youtube.com/watch?v=WRqMyQzTsiY (Mészáros Péter videója)
Ugyanez, csak szövegesen: https://penzugyifitnesz.hu/mi-a-kotveny-es-erdemes-e-abba-fektetni/
- Az Erste Trader felületének ismerete (azaz lesznek olyan kérdések, melyek kifejezetten a kereskedési platformra utalnak).
- Tőkepiaci aktualitások.
A fentieken túl ajánljuk még a mellékelt videót: https://youtu.be/t8nGpMBdP2U
Az első tesztforduló (2021. november. 3-10.):
a) Az első tesztforduló során elsősorban általános pénzügyi ismeretekről és képességekről kell számot adniuk a versenyzőknek, ezen belül természetesen megjelennek majd a hétköznapokhoz is kapcsolódó megtakarítási-befektetési ismeretek is.
A későbbi fordulóktól eltérően az első teszten akár egy hetet is lehet rágódni, hiszen az első tesztet 2021. november 3. 15:00 órától 2021. november 10. 18:00 óráig lehet elérni. Ha félbehagyjátok a tesztet, később folytathatjátok, de ellenőrizzétek, hogy a korábban megválaszolt kérdéseknél a program elmentette a válaszaitokat. Az Ilias tesztmodul egyébként többszöri megerősítést kér azelőtt, hogy a tesztfordulót végleg lezárnátok. Mielőtt elkezdenétek a tesztet, a teszt előtti bevezetőt figyelmesen olvassátok el! ?
Javasolt irodalmak:
- A Pénziránytű Alapítvány “Iránytű a pénzügyekhez” c. könyvények alábbi fejezetei: I. rész – Mindennapi pénzügyeink 1-18., 25-34. fejezet, II: rész – Piacgazdaságban élünk 44-46. fejezet
- A honlapon elérhető Szakmai videók modulban “A befektetések és a tőzsde” c. videó.
- KebaKisokos posztok, amelyek elérhetőek a Facebook és Instagram oldalainkon.
Már az első fordulóban is törekszünk arra, hogy az olyan kérdéseket (is) készítsünk, amelyek az elméleti ismereteket ötvözik az aktualitásokkal, azaz a sajtó követése hasznos lehet.
Ebben a dokumentumban a verseny egyes szakaszainak, tesztfordulóinak tematikájáról adunk információkat. Ha legörgettek, ott megtaláljátok azokat az újságokat és filmeket, amelyeket a verseny egésze alatt javaslunk.
Javaslatok, tippek a készülés módjára:
- Nem kell mindenkinek mindent elolvasni! Osszátok fel a tananyagot egymás között, de kezdjétek el időben!
- A kiadott anyagokat áttanulmányozni érdemes, de nem szükséges A-tól Z-ig megtanulni. A teszt alatt ezeket (és bármely más forrást) használhatjátok.
- A tesztforduló alatt bármit használhattok, de az idő limitált. Így érdemes minél több, a témával kapcsolatok online vagy hagyományos munkával felszerelkezni.
- A tesztforduló technikai részleteivel kapcsolatban a honlapon érhetőek el majd egyéb információk.
A verseny egésze során javasolt a lentebb felsorolt gazdasági újságok olvasása, könyvek tanulmányozása és a filmek megtekintése.
Tőzsdehírek külföldről:
Tőzsdehírek itthonról:
Egyéb pénzügyi oldalak, blogok:
! A KEBA ALUMNI (a régi KEBA versenyzők) által készített “Tőzsdesztori” videók, melynek témái szervesen kapcsolódnak majd a kérdéssorokhoz is. Lásd sz “Oktatóanyagok” menüpontban.
Egyéb érdekességek:
Száz János előadása a pénzügyi kockázatokról:
Tőzsdék:
Ajánlott könyvek:
- a Portfolio.hu befektetésekkel kapcsolatos füzetei
- Járai Zsigmond: A pénz beszél
- Jaksity György: A pénz könnyelmű természete
- Szeles Nóra: A tőzsdesztori – Emberközeli történetek a magyar tőkepiacról
- André Kosztolányi munkái
- Fellegi Tamás: Bárki lehet tőzsdés
- Hornstein, Helmut: Tőzsdepszichológia befektetőknek
- Burton G. Malkiel: Bolyongás a Wall Streeten
- Benjamin Graham: Az intelligens befektető
- és sok más
Néhány tőzsdével kapcsolatos film:
- Overnight
- Csődtömeg
- Tőzsdecápák (Wall Street)
- Tőzsdecápák – A pénz nem alszik (Wall Street – Money never sleeps)